Datum oslav konce druhé světové války se liší v různých částech světa, což odráží historické události i geopolitické souvislosti. Evropa si připomíná kapitulaci nacistického Německa hlavně 8. května, zatímco v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu slaví 9. května.
Historické pozadí
-
května 1945 byla v Remeši podepsána první bezpodmínečná kapitulace německých sil, která měla vstoupit v platnost 8. května ve 23:01 středoevropského času. Proto většina západních zemí slaví Den vítězství právě 8. května jako oficiální konec války v Evropě.
Sovětský svaz však požadoval druhé podepsání kapitulace přímo v Berlíně, což se stalo v noci z 8. na 9. května. Kvůli časovému posunu bylo v Moskvě už 9. května, a tak se v Sovětském svazu a jeho pozdějších spojencích začal slavit konec války tento den.
Česká perspektiva
V Československu se až do roku 1991 slavilo 9. května, což souviselo se sovětským vlivem v poválečné éře. Po sametové revoluci se datum změnilo na 8. května, aby odpovídalo většině evropských států a podtrhlo orientaci země na západní demokratické hodnoty.
Symbolika a význam
Ať už se slaví 8. nebo 9. května, obě data představují vítězství nad totalitním režimem a konec jednoho z nejničivějších konfliktů v dějinách lidstva. Připomínají oběti války, hrdinství vojáků i civilistů a hodnoty, které byly v boji za svobodu hájeny.
Jak tento den vnímáš ty? Je pro tebe spíše historickou připomínkou, nebo má i osobní význam?